הרצאות ג'קי לי

מדרש ביתי – אחת הדרמות החביבות על הסיפור התלמודי היא הרגע שבו מישהו זר ולא שייך פולש אל בית המדרש – זירת ההתרחשות הביתית ביותר של עולם התלמוד. בסיפורים אחרים דווקא בית המדרש פולש לתחום זר ולא מוכר. סיפורי הפלישה הללו, שמוטרדים בשאלה עד כמה הממסד הלמדני אמור להתנשא מעל העם או להיפתח אליו, הם כמעט מבוא לסיפור התלמודי, ולשאלה המסקרנת : איך אמורים לספר את הסיפורים האלה.

 

בוקר טוב אליהו – על הדמות הכי על זמנית בסיפור היהודי. אליהו הנביא שפרץ לתודעה בסיפורי המקרא, אבל מופיע גם בסיפורי התלמוד, הקבלה, החסידות ואפילו בזמר העברי.  הסיפור של אליהו נוגע בהמון נקודות רגישות בסיפור ובזהות היהודית – גאולה, הומור, נסים, תיקון ואפילו הילדות. מה הסיפור שלו ?

 

מי מפחד מעקידת יצחק – הסיפור הירושלמי הראשון = סיפור העקידה – דרך המקרא, המדרש, הפיוט ואפילו המחזמר הישראלי – כפי שאף אחד אחר לא מספר אותו.

 

מגזימים סיפור אהבה – האם אפשר בכלל לספר סיפור בלי להגזים  ? על גוזמאות שבאות מאהבה, ועל גוזמאות סתם. ועל סיפורי רבב"ח – הברון מינכהאוזן היהודי.

 

יהודים יפים –לא תמיד יהודים חשבו שהם לא מספיק יפים או לא מספיק גבריים. לא תמיד יהודים אדוקים האמינו ששאלת המראה החיצוני היא לגמרי לא רלוונטית. יוסף אחד מספר בראשית, ורבי יוחנן אחד מן הספרות התלמודית הם רק שני דוגמאות לסיפורים אחרים ויפהפיים, שרק משאירים את השאלה הפתוחה – ממתי הכריזה היהדות על סכסוך עם היופי.

 

"תעשה לי נס" – על ניסים ומחוללי ניסים. נס טוב יכול לעשות את כל הסיפור. נס יכול גם להרוס סיפור  טוב. על מקומו של הנס בסיפורים שלנו. במקרא, בתלמוד, בסיפור החסידי ובהומור. וכמובן על השאלה האם אכן אפשר לקבוע שבסיפורי נסים אין הומור, ובסיפורי הומור אין נסים

 

שני חברים יצאו לדרך – על לשון נקייה וגבולות סגנוניים בסיפור היהודי ובתרבות העברית בכלל.

האם תמיד התרבות היהודית הייתה שמרנית או בורגנית ? האם חכמי התלמוד הכירו בגבולות כאלה וכיצד הם שרטטו אותם ? מה מותר להגיד ומה אסור, ואיפה עדיף בכלל לשתוק ?? בים בם בום.

מרצה: ג'קי לוי

הזמנת כרטיסים:

הרצאות מעניינות של המרצה ג'קי לוי. הרצאות שמשלבות הומור ושנינות שהופכות את ההרצאה לסוג של מופע שגורם לפגש מרתק ומהנה.

מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם